Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN "YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK NOTU"
06.02.2019  
ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN
“YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK YILI”
 
İçişleri Bakanlığımız tarafından “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sloganıyla 2019 yılı “YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK YILI” ilan edilmiş ve İlimiz ve İlçelerimizde bu konuyla ilgili faaliyetlerin yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya başlatılmıştır. Bu kampanya ile tüm ilimizde “yayaya öncelik” farkındalığının arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması amaçlanmaktadır.
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 74. Maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle;
“ARAÇ SÜRÜCÜLERİ; görevli bir kişi veya trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş;
·         Kavşak giriş ve çıkışlarında,
·         Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK, varsa buralardan geçen veya geçmek zorunda bulunan YAYALARA DURARAK ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.” Hükmü getirilmiştir.
Yaya kazalarını en az seviyeye indirmek amacıyla ilimiz genelinde tüm birimlerimizce 320 personel ile birlikte TRAFİKTE YAYA ÖNCELİĞİ bilincinin oluşturulması etkinliğine başlanılmıştır. Bize bu etkinlikte 30 öğrencimizde farkındalık amacıyla sürücüleri bilinçlendirmek adına döviz ve broşür ile destek vermektedir.
İlimiz genelinde bu kapsamda alınan önlemler neticesinde yayaya çarpma sonucu Ölümlü Trafik Kaza sayılarında %46, Yaralanmalı Trafik Kazalarında ize %8 azalma gerçekleşmiştir.
Toplumda bu konuda farkındalığı arttırmak amacıyla İçişleri Bakanlığı “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılını “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan etmiş ve ülke genelinde tüm illerimizde eş zamanlı olarak 06 Şubat 2019 Çarşamba Günü 12.00-13.30 saatleri arasında yapılacaktır.
İlimizde de 06 Şubat 2019 Çarşamba Günü 12.00-13.30 saatleri arasında Meydan Mevki Suluhan İş Merkezi Önünde bilinçlendirme kampanyası icra edilecektir.
 
Tüm halkımız ve basın mensuplarımız davetlidir.
 
Kamuoyuna Saygı İle Arz Olunur.
 
 
  • KGYS
  • İçişleri Bakanlığı
  • TUBİM
  • Polsan
  • Kurumsal E-Posta
  • Polis Radyosu